‘Szkoła i miasto’

Nasza szkoła dziś

Budynek szkoły zachował swój pierwotny wygląd. Jest architektoniczną atrakcją i nieodłączną wizytówką Kościerzyny. Wewnątrz jednak zaszło wiele zmian. Na przełomie lat przeprowadzano liczne remonty. Obecnie poszczególne klasopracownie są odnowione. Nasza szkoła uczy myśleć i rozumieć świat, rozwija społecznie i uczy wrażliwości, pomaga uwierzyć w siebie tworząc dobry klimat, zapewnia bezpieczeństwo i życzliwość uczniom i ich rodzicom. Uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania oraz realizować pomysły na licznych zajęciach pozalekcyjnych jak również w organizacjach uczniowskich tj. Samorząd Uczniowski czy nasz Klub Uczniowski „Eventus”.

Nasza szkoła dawniej

Budynek, w którym mieści się nasza szkoła, to dawna siedziba Zakładu Najświętszej Marii Panny Anielskiej. Gmach klasztorny został zbudowany w latach 1863 1864. Siostry urszulanki prowadziły w nim Wyższą Szkołę Żeńską i Szkołę Elementarną. W 1939 roku po wybuchu II wojny światowej niemieccy okupanci zajęli budynek na cele wojskowe, wysiedlając siostry i młodzież. Po kilkuletniej przerwie spowodowanej wojną w 1946 roku ponownie rozpoczęto pracę szkolną. Tym razem budynek przejęły siostry niepokalanki, przeznaczając go na cele wychowawcze. Od 1951 roku w gmachu mieści się Szkoła Podstawowa Nr 1 . Od tego momentu historia „jedynki” jest nierozerwalnie związana z budynkiem NMP Anielskiej.

Patron naszej szkoły

Kościuszko Tadeusz Andrzej Bonawentura (1746 – 1817), generał, bohater narodowy. Pochodził ze średniej szlachty, po ukończeniu szkoły średniej kształcił się w Szkole Rycerskiej, następnie jako stypendysta królewski wyjechał do Paryża. W 1774 roku w stopniu kapitana powrócił do kraju. Jego hasłem i myślą przewodnią było: „

„Wszyscy ludzie są równi i wszyscy mają prawo do życia, do wolności i szczęścia”.

W 1776 roku Kościuszko wziął udział w walce jako ochotnik z Europy po stronie biednego, uciskanego ludu przez tyranie angielską. Miał wtedy wojskowy stopień pułkownika. Osiem lat swego życia poświęcił tej służbie. Zdobył zaufanie, szacunek, uznanie i miłość ludu, o którego wolność walczył. Stał się bohaterem Stanów Zjednoczonych. W 1784 roku wrócił do Polski, gdzie wielu Polaków dążyło do odzyskania niepodległości. Przygotowali oni plan powstania, które wybuchło 24 marca 1794 roku. Na czele stanął Tadeusz Kościuszko. W tym samym dniu 24 marca 1794 roku Tadeusz Kościuszko, stanąwszy przed wojskiem i tłumnie zgromadzoną ludnością złożył przysięgę: „Ja, Tadeusz Kościuszko, przysięgam w obliczu Boga całemu Narodowi Polskiemu, iż powierzonej mi władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyję, lecz jedynie dla obrony całości granic, odzyskania samowładności Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będę. Tak mi Panie Boże dopomóż i Niewinna Męka Syna Jego”.
4 kwietnia 1794 roku Kościuszko poprowadził Polaków do zwycięstwa w bitwie pod Racławicami. Zmarł 15 października 1817r. w Szwajcarii. Jego prochy złożono na Wawelu. W sercach Polaków na zawsze pozostało wspomnienie o jednym z naszych największych patriotów – o Tadeuszu Kościuszce.

PATRON NASZEJ SZKOŁY

TADEUSZ KOŚCIUSZKO

  • Strona 1 z 2
  • 1
  • 2
  • >
Menu boczne
"Cokolwiek zamierzasz zrobić, o czymkolwiek marzysz, zacznij działać. Śmiałość zawiera w sobie geniusz, siłę i magię" Johann Wolfgang Goette
Wpisy
Sonda

Czy podoba Ci się strona Klubu Eventus?

View Results

Loading ... Loading ...